Webinar - Introduction to the Small-Molecule Drug Discovery Suite (Presented in Turkish)

February 28, 2019

Time: 1500 Eastern European Time
Speaker: Dr. Abdulilah Ece, Assistant Professor - Biruni University

Sizi, 28 Şubat'ta, İstanbul saati ile saat 15:00'da "Schrödinger Small-Molecule Drug Discovery Suite" programı ile ilgili online seminere davet ediyoruz.

Seminer, Maestro programının kullanımı ile ilgili temel bilgileri içerecektir. Ayrıca ligandların ve proteinlerin temel hesaplar için hazırlanmasını, moleküler kenetlenmeyi (molecular docking) ve sonuçlarını analiz etmeyi öğreneceksiniz.

Seminerin dili Türkçe olacak ve Biruni Üniversitesi'nden Dr. Abdulilah Ece ile beraber organize edilecektir. Tüm katılımcılara 30 günlük deneme lisansı, eğitim sertifikası ve programlar için indirim sağlanacaktır.


We invite you to take part in an online seminar dedicated to the Schrödinger Small-Molecule Drug Discovery Suite on February 28 at 15:00 Istanbul time.

The seminar will cover the basics of working in Maestro, its interface, and capabilities. You will learn how to prepare a protein and ligand, how to perform docking and results analysis.

The seminar will be held in Turkish and is organized in collaboration with Dr. Abdulilah Ece from Biruni University. All participants will be able to get a demo license for 30 days, a certificate of training and discounts on the program.

Learn more about Dr. Abdulilah Ece's group: http://www.ece.biruni.edu.tr/

Back To Top