Webinar Archives

Jun 07
2021

Virtual Screening and Ligand Design using Small-Molecule Drug Discovery Suite (Presented in Turkish)

Dr. Abdulilah Ece

Associate Professor of Chemistry, Biruni University
Summary

The seminar will cover pharmacophore modeling and ligand designer applications in the Maestro program, its interface and capabilities. You will learn virtual screening and how to design your own compound in the binding pocket of the protein.

The seminar will be held in Turkish and is organized in collaboration with Dr. Abdulilah Ece from Biruni University. All participants will be able to get a demo license for 30 days, a certificate of training and discounts on the program. To participate in the seminar you need a computer with an internet connection. If you have any questions, please contact Anupriya Kumar at anupriya.kumar@schrodinger.com.


Seminer, Maestro programı içerisindeki farmakofor modellemesi ve ligand tasarımcısı, arayüzleri ve özelliklerini içerecektir.

Seminerin dili Türkçe olacak ve Biruni Üniversitesi'nden Dr. Abdulilah Ece ile beraber organize edilecektir. Tüm katılımcılara 30 günlük deneme lisansı, eğitim sertifikası ve programlar için indirim sağlanacaktır. Seminere katılmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır, Herhangi bir sorunuz olursa lütfen anupriya.kumar@schrodinger.com e-postası üzerinden Anupriya Kumar ile iletişime geçiniz.

Back To Top